
RESISTOR, METAL FILM, 0.2 W, 0.1 %, 25 ppm, 100 ohm, SURFACE MOUNT, MELF, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1874357301 |
| package instruction | MELF, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| structure | Cylindrical |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | SMM0102 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 1.1 mm |
| Package length | 2.2 mm |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | MELF |
| method of packing | TR, BLISTER, 7 INCH |
| Rated power dissipation(P) | 0.2 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 100 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | SMM0102 |
| surface mount | YES |
| technology | METAL FILM |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 0.1% |
| Operating Voltage | 100 V |