Bridge Rectifier Diode, 7.5A, 1000V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 100454603 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.1 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 200 A |
| Number of components | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 7.5 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V |
| surface mount | NO |