
DC-DC Unregulated Power Supply Module
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8206113501 |
| package instruction | DMA, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Manufacturer | RECOM Power |
| Samacsys Modified On | 2021-04-16 17:53:23 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC UNREGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Certification | UL, CSA, EN, IEC |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Efficiency (main output) | 85% |
| high | 11.6 mm |
| Maximum input voltage | 5.5 V |
| Minimum input voltage | 4.5 V |
| Nominal input voltage | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDMA-P14 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 32.35 mm |
| Maximum load regulation | 10% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.167 A |
| Maximum output voltage | 12.6 V |
| Minimum output voltage | 11.4 V |
| Nominal output voltage | 12 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DMA |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| Ripple voltage (main output) | 0.0707 Vrms |
| Maximum seat height | 11.6 mm |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum total power output | 2 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| width | 14.4 mm |