
SINGLE COLOR LED, BLUE, 1.65mm, ROHS COMPLIANT, SMD, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1075559429 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, SMD, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| color | BLUE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 190.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 1.3 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL 7" |
| peak wavelength | 468 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 1.65 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal pitch | 2 mm |
| perspective | 120 deg |