Rectifier Diode, Schottky, 40A, 20V V(RRM)
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 100472309 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.7 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 40 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 20 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |