Laser Diode, 780nm, M-221(LO-2), 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1449013886 |
| package instruction | M-221(LO-2), 3 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | LOW NOISE |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN PHOTO DIODE |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 50 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Optoelectronic device types | LASER DIODE |
| Nominal output power | 15 mW |
| peak wavelength | 780 nm |
| Semiconductor material | GaAlAs |
| shape | ROUND |
| size | 1 mm |
| Spectral bandwidth | 2e-8 m |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum threshold current | 110 mA |