RF SMA Connector, 1 Contact(s), Female, Panel Mount, Board Mount, Solder Terminal, Locking, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 304356388 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.312 inch |
| subject depth | 0.775 inch |
| body length | 0.312 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMA CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 3 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Coupling type | THREADED |
| Dielectric withstand voltage | 2100VAC V |
| Durability | 100 Cycles |
| Filter function | NO |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | TEFLON |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD AND PANEL |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 18 GHz |
| Maximum operating temperature | 165 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | YES |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | BRASS |
| Terminal length | 0.155 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.2 |