
varistors 82v 4500a 16mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | Semitec |
| Product Category | Varistors |
| RoHS | Yes |
| Voltage Rating DC | 65 V |
| Voltage Rating AC | 50 V |
| Clamping Voltage | 65 V |
| Peak Surge Curre | 250 A |
| Surge Energy Rating | 28 J |
| Capacitance | 2900 pF |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Mounting | Radial |
| Packaging | Bulk |
| Case Diamete | 8.5 mm |
| Dimensions | 8.5 mm Dia. |
| Factory Pack Quantity | 50 |
