headers & wire housings ribcage header R/AN
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | FCI |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| RoHS | No RoHS Version Available |
| Type | Shrouded |
| Pitch | 1.27 mm |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Termination Style | Through Hole |
| Mounting Style | - |
| Mounting Angle | Righ |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 1 A |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Factory Pack Quantity | 26 |
