
headers & wire housings mgrid hdr shrd RA /L ck/slot .38aulf 4ckt
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | Molex |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| RoHS | Yes |
| Type | Shrouded |
| Pitch | 2 mm |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Style | Through Hole |
| Mounting Style | - |
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 2 A |
| Packaging | Tube |
| Factory Pack Quantity | 2400 |
| Voltage Rating | 125 V |
| 87833-0433 | 0878330633 | 0878331033 | 0878331233 | 0878330833 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | headers & wire housings mgrid hdr shrd RA /L ck/slot .38aulf 4ckt | mgrid hdr shrd RA /lck/slot | mgrid hdr shrd RA /lck/slot gold | mgrid hdr shrd RA/lck/slot 12ckt | mgrid hdr shrd RA /lck/slot 8ckt |
| Is it lead-free? | - | Lead free | Lead free | - | Lead free |
| Is it Rohs certified? | - | conform to | conform to | - | conform to |
| Maker | - | Molex | Molex | - | Molex |
| Reach Compliance Code | - | compliant | compli | - | compliant |
| Connector type | - | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | - | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| Contact material | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |