HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,30 CONTACTS,SKT,0.031 PITCH,WHITE
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 300417144 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.161 inch |
| subject depth | 0.144 inch |
| body length | 0.528 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 35 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 50VAC V |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | WHITE |
| insulator material | POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 178750 |
| Plug contact pitch | 0.031 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.4958 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.7874 mm |
| Total number of contacts | 30 |