
Toggle Switch, DPDT, On-on, Solder Lug Terminal, Toggle Actuator, Panel Mount, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 18 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Executor completed | CHROME |
| Actuator length | 0.687 inch |
| Actuator material | BRASS |
| Actuator type | TOGGLE |
| body width | 11.43 mm |
| body height | 8.89 mm |
| Body length or diameter | 12.7 mm |
| Nozzle length | 0.448 inch |
| Casing type | 15/32-32 |
| center contact material | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 0.4VA@20VDC |
| Contact function | ON-ON |
| Contact resistance | 0.01 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V |
| Electrical life | 40000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | STAINLESS STEEL |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 34A |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| seal | EPOXY |
| surface mount | NO |
| switch function | DPDT |
| Switch type | TOGGLE SWITCH |
| Terminal length | 0.156 inch |
| Termination type | SOLDER LUG |
| Base Number Matches | 1 |