
Shunts/Jumper Connector
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknow |
| body width | 0.1 inch |
| subject depth | 0.547 inch |
| body length | 0.197 inch |
| Connector type | SHUNTS / JUMPER CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 600VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| maximum insertion force | 6.672 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 5462 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of connectors | ONE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 2 |
| Evacuation force-minimum value | .973 N |
| Base Number Matches | 1 |

| 5462-5020 | 5462-7020 | 5462-3020 | |
|---|---|---|---|
| Description | Shunts/Jumper Connector | Shunts/Jumper Connector | Shunts/Jumper Connector |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknown |
| body width | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| subject depth | 0.547 inch | 0.547 inch | 0.547 inch |
| body length | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch |
| Connector type | SHUNTS / JUMPER CONNECTOR | SHUNTS / JUMPER CONNECTOR | SHUNTS / JUMPER CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYESTER | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 5462 | 5462 | 5462 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 |
| Plating thickness | 15u inch | 30u inch | FLASH inch |
| Guideline | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 2 | 2 | 2 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to |
| Contact resistance | 20 mΩ | - | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | - | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 600VAC V | - | 600VAC V |
| Durability | 50 Cycles | - | 50 Cycles |
| maximum insertion force | 6.672 N | - | 6.672 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | - | 1000000000 Ω |
| Installation option 1 | LOCKING | - | LOCKING |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -40 °C |
| Rated current (signal) | 3 A | - | 3 A |
| Evacuation force-minimum value | .973 N | - | .973 N |