
1.5 MINI CT SGL V SMT W/BOS,PO
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2061389046 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | 1.5 MINI CT SGL V SMT W/BOS,PO |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-10-11 10:54:44 |
| YTEOL | 8.6 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| Board mount options | LOCATING POST |
| body width | 0.185 inch |
| subject depth | 0.272 inch |
| body length | 0.689 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT APPLICABLE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 30 Cycles |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BEIGE |
| insulator material | POLYAMIDE |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 2A |
| Plug contact pitch | 0.059 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 5.3086 mm |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 39.37u inch |
| polarization key | POLARIZED |
| Rated current (signal) | 2 A |
| Rated voltage | 50 V |
| Guideline | CSA, LR, U |
| Terminal pitch | 1.5 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 10 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Maximum wire diameter | 24 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |