
IC,VOLT REFERENCE,FIXED,10V,BIPOLAR,SIP,3PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Nominal output voltage | 10 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1,50 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 150 ppm/°C |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| Maximum voltage tolerance | 1% |
| Base Number Matches | 1 |