
LT1460 - Micropower Precision Series Reference Family; Package: PDIP; Pins: 8; Temperature Range: -40°C to 85°C
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Linear Technology |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Manufacturer packaging code | N |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output voltage | 10.0125 V |
| Minimum output voltage | 9.9875 V |
| Nominal output voltage | 10 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.937 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 20 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 10.9 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 12.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 20 ppm/°C |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| Maximum voltage tolerance | 0.125% |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |