Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, Solder Lug Terminal, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | E-Switch |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Actuator length | 0.445 inch |
| Actuator type | PUSHBUTTON |
| Other features | 28V DC/AC, RED COLOR LENS |
| center contact material | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | SILVER |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A |
| Contact resistance | 0.1 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| End contact plating | SILVER |
| illumination | LAMP |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | D16OAS11CRED |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 55 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | PUSHBUTTON SWITCH |
| Terminal length | 0.13 inch |
| Terminal material | COPPER ALLOY |
| Termination type | SOLDER LUG |
| Base Number Matches | 1 |