2.95V to 17V, 4A Step-Down Power Module with Current Sharing in 10x10x4.3mm QFN Package 42-B3QFN -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | HQCCN, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 8 weeks |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 1006146 |
| Samacsys Pin Count | 43 |
| Samacsys Part Category | Power Supply |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | LMZ31704RVQR-2 |
| Samacsys Released Date | 2019-02-28 13:31:35 |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| JESD-30 code | S-PQCC-N42 |
| JESD-609 code | e4 |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Maximum output current | 4 A |
| Maximum output voltage | 5.5 V |
| Minimum output voltage | 0.6 V |
| Nominal output voltage | 1.8 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 |
| surface mount | YES |
| Maximum switching frequency | 1200 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |