Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 15A, 45V V(RRM), Silicon, TO-220AC, TO-220AC, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SENSITRON |
| Parts packaging code | TO-220AC |
| package instruction | R-PSFM-T2 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | HIGH RELIABILITY, FREEWHEELING DIODE |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.5 V |
| JEDEC-95 code | TO-220AC |
| JESD-30 code | R-PSFM-T2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 300 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current | 15 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 45 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |

p
s • • d • ! "#
+
# #
!
!
% & '(&)*+,,---. &
./0•12&%#
%3 &
./0•