
Trimmer, Cermet, 0.5W, 50000ohm, 10% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2628, 1/4 INCH, SQUARE, 3 PINS
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Bourns |
| package instruction | PCB Mount, 2628 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 5 weeks |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 242718 |
| Samacsys Pin Count | 3 |
| Samacsys Part Category | Resistor |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | 3362P |
| Samacsys Released Date | 2017-07-25 10:01:49 |
| Is Samacsys | N |
| Actuator direction | VERTICAL |
| Actuator type | SCREW |
| structure | Trimmer Pot |
| JESD-609 code | e3 |
| Lead diameter | 0.46 mm |
| Lead length | 5.46 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 4.7 mm |
| Package length | 6.6 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | PCB Mount |
| Package width | 6.99 mm |
| method of packing | TUBE |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 50000 Ω |
| resistance law | LINEAR |
| Resistor type | TRIMMER |
| rotation angle | 240 deg |
| size code | 2628 |
| surface mount | NO |
| technology | CERMET |
| Temperature Coefficient | -100,100 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 10% |
| Base Number Matches | 1 |