
Low-power serial real-time clock (RTC) with alarm
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | STMicroelectronics |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | HVQCCN, LCC16,.12SQ,20 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 18 weeks |
| Samacsys Confidence | 3 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 6169 |
| Samacsys Pin Count | 17 |
| Samacsys Part Category | Integrated Circuit |
| Samacsys Package Category | Quad Flat No-Lead |
| Samacsys Footprint Name | M41T65Q6F |
| Samacsys Released Date | 2015-04-16 09:48:08 |
| Is Samacsys | N |
| maximum clock frequency | 0.032 MHz |
| Information access methods | I2C |
| interrupt capability | Y |
| JESD-30 code | S-XQCC-N16 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Number of timers | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC16,.12SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 1.5/3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Maximum supply voltage | 4.4 V |
| Minimum supply voltage | 1.3 V |
| Nominal supply voltage | 2 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| shortest time | 1/100 SECOND |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Volatile | YES |
| width | 3 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Base Number Matches | 1 |