POWER/SIGNAL RELAY, 4PDT, MOMENTARY, 1200mW (COIL), 3A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), PANEL MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 2132724659 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 192 V; COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 72 V |
| body width | 23.11 mm |
| body height | 32.54 mm |
| Body length or diameter | 29.36 mm |
| Coil current (AC) maximum value | 0.02 A |
| Coil power | 1200 mW |
| Coil resistance | 12000 Ω |
| Maximum coil voltage (AC) | 240 V |
| Coil/Input Power Type | AC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 3A@240VAC |
| Maximum contact current (AC) | 3 A |
| Maximum contact current (DC) | 3 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 3A@30VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 240 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| Manufacturer's serial number | 1634241 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| operating hours | 13 ms |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| method of packing | BULK |
| physical size | 29.36mm x 23.11mm x 32.54mm |
| Guideline | CE; CSA; UL |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | 4PDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 6 ms |
| seal | HERMETICALLY SEALED |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER |