
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1.5A, 400V V(RRM), Silicon, DO-15, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Diodes Incorporated |
| Parts packaging code | DO-15 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | LOW LEAKAGE CURRENT |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.1 V |
| JEDEC-95 code | DO-15 |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e3 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 50 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 1.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 400 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Bright Tin (Sn) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Base Number Matches | 1 |