
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000000ohm, 10% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, 1 Turn(s), 1/4 INCH, CIRCULAR, 3 PINS, LEAD/ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Bourns |
| package instruction | PCB Mount, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Actuator direction | VERTICAL |
| Actuator type | SCREW |
| structure | Trimmer Pot |
| JESD-609 code | e3 |
| Lead diameter | 0.46 mm |
| Lead length | 6.78 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 6.35 mm |
| Package length | 4.57 mm |
| Package shape | CIRCULAR PACKAGE |
| Package form | PCB Mount |
| method of packing | TUBE |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| Rated temperature | 85 °C |
| resistance | 1000000 Ω |
| resistance law | LINEAR |
| Resistor type | TRIMMER |
| rotation angle | 260 deg |
| surface mount | NO |
| technology | CERMET |
| Temperature Coefficient | -100,100 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 300 V |
| Base Number Matches | 1 |