5V FIXED POSITIVE REGULATOR, CDFP16, ROHS COMPLIANT, CERAMIC, DFP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, FL16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 2.5 V |
| Maximum absolute input voltage | 14 V |
| Maximum input voltage | 12 V |
| Minimum input voltage | 7.5 V |
| JESD-30 code | R-CDFP-F16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 9.91 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.02% |
| Maximum load regulation | 0.02% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -55 °C |
| Maximum output current 1 | 1 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.1 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.9 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 2.72 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| total dose | 300k Rad(Si) V |
| Maximum voltage tolerance | 2% |
| width | 6.91 mm |
| Base Number Matches | 1 |