RES,AXIAL,CARBON FILM,3.9 OHMS,250WV,10% +/-TOL,-450,450PPM TC
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TY-OHM Electronic Works Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Flameproof |
| Lead diameter | 0.6 mm |
| Lead length | 30 mm |
| Manufacturer's serial number | RDN(1/4W,1/2W) |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 2.4 mm |
| Package length | 6.4 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | Bulk |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| resistance | 3.9 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | RDN ( 1/4W, 1/2W ) |
| technology | CARBON FILM |
| Temperature Coefficient | -450,450 ppm/°C |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 250 V |
| Base Number Matches | 1 |