
10MHz - 250MHz RF/MICROWAVE WIDE BAND LOW POWER AMPLIFIER
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | SMA, LOW NOISE, HIGH RELIABILITY, I/P POWER-MAX (PEAK)=27DBM |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COAXIAL |
| Gain | 24 dB |
| Maximum input power (CW) | 10 dBm |
| Maximum operating frequency | 250 MHz |
| Minimum operating frequency | 10 MHz |
| Maximum operating temperature | 50 °C |
| Minimum operating temperature | |
| RF/Microwave Device Types | WIDE BAND LOW POWER |
| Maximum voltage standing wave ratio | 2 |
| Base Number Matches | 1 |
