
IC 1-OUTPUT 2 W DC-DC UNREG PWR SUPPLY MODULE, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, SOP-28/12, Power Supply Module
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | MODULE |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, SOP-28/12 |
| Contacts | 28/12 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC UNREGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Maximum input voltage | 26.4 V |
| Minimum input voltage | 21.6 V |
| Nominal input voltage | 24 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G12 |
| length | 17.9 mm |
| Maximum load regulation | 15% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 12 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output voltage | 5.25 V |
| Minimum output voltage | 4.75 V |
| Nominal output voltage | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP12/28,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| surface mount | YES |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum total power output | 2 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| width | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |