
SPST, 4 Func, 1 Channel, CMOS, PDIP16, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AA, MO-058AB, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AA, MO-058AB, DIP-16 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 19.175 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum negative supply voltage (Vsup) | -18 V |
| Negative supply voltage minimum (Vsup) | -4.5 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| normal position | NO |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Nominal off-state isolation | 70 dB |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 175 Ω |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| output | SEPARATE OUTPUT |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5,+-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.572 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Maximum disconnect time | 500 ns |
| Maximum connection time | 1000 ns |
| switch | BREAK-BEFORE-MAKE |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |