
Clock Generator, 16.6MHz, CMOS, PDSO8, MICRO, SOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | TSSOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output clock frequency | 16.6 MHz |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |