General Purpose Inductor, 0.011uH, 10%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0704, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | API Delevan |
| package instruction | 0704 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| uppercase and lowercase codes | 0704 |
| structure | Open Wound |
| core material | CERAMIC |
| DC Resistance | 0.086 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.011 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | 0603 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 1.02 mm |
| Package length | 1.8 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.14 mm |
| method of packing | TR, 7 Inch |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 31 |
| Maximum rated current | 0.7 A |
| self resonant frequency | 250 MHz |
| series | 0603(CERAMIC) |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn90Pb10) |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 250 MHz |
| Tolerance | 10% |
| Base Number Matches | 1 |