
Trimmer, Cermet, 0.125W, 50000ohm, 20% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, 1 Turn(s), 1214, 3 MM, SQUARE, 3 PINS, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Bourns |
| package instruction | SMT, 1214 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Factory Lead Time | 9 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Actuator direction | VERTICAL |
| Actuator type | SCREW |
| structure | Rectangular |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | 3313 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 2.2 mm |
| Package length | 3.2 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| Package width | 3.5 mm |
| method of packing | TR, EMBOSSED, 7 INCH |
| Rated power dissipation(P) | 0.125 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 50000 Ω |
| resistance law | LINEAR |
| Resistor type | TRIMMER |
| rotation angle | 250 deg |
| series | 3313 |
| size code | 1214 |
| surface mount | YES |
| technology | CERMET |
| Temperature Coefficient | -100,100 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 20% |
| Base Number Matches | 1 |