
Operational Amplifier, 1 Func, 3.5uV Offset-Max, BICMOS, PDSO8, PLASTIC, 0.150 INCH, MS-012AA, SOIC-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, 0.150 INCH, MS-012AA, SOIC-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 11 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 140 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 3.5 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 4.9 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | YES |
| micropower | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power | NO |
| power supply | 3/5 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 0.35 V/us |
| Maximum slew rate | 0.9 mA |
| Supply voltage upper limit | 6 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 10000 |
| broadband | NO |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |