
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 420 V, 3900 uF, STUD MOUNT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Vishay |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | STANDARD: IEC60384-4 |
| capacitance | 3900 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 76 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 29 mΩ |
| leakage current | 3.28 mA |
| length | 105 mm |
| Installation features | STUD MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | Screw Ends |
| method of packing | BULK |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 420 V |
| ripple current | 10700 mA |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | BINDING POST |
| Base Number Matches | 1 |