Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 1000V Isolation, HERMETIC, TO-72, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TT Electronics plc |
| package instruction | HERMETIC, TO-72, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| Coll-Emtr Bkdn Voltage-Min | 40 V |
| Configuration | SINGLE |
| Current transmission ratio - minimum value | 50% |
| Nominal current transfer ratio | 50% |
| Maximum dark power | 100 nA |
| Maximum forward current | 0.04 A |
| Maximum forward voltage | 1.5 V |
| Maximum insulation voltage | 1000 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of components | 1 |
| Maximum on-state current | 0.03 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER |
| Maximum power dissipation | 0.2 W |
| Maximum response time | 0.00002 s |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
