AC SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDSO20, CERAMIC, FP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Control type | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | AC |
| JESD-30 code | R-GDSO-G20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| MaximumI(ol) | 0.012 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 3.3/5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 11.5 ns |
| propagation delay (tpd) | 11.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 2.59 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| translate | N/A |
| width | 6.76 mm |
| Base Number Matches | 1 |