
IC SERIAL INPUT LOADING, 12 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO6, TSOT-6, Digital to Analog Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | VSSOP, TSOP6,.11,37 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Maximum analog output voltage | 5.5 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 2.97 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1953% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, VERY THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Maximum stabilization time | 10 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 12 µs |
| Maximum slew rate | 0.312 mA |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 1.65 mm |
| Base Number Matches | 1 |