
BGU7005 - SiGe:C LNA MMIC for GPS, GLONASS, Galileo and Compass SON 6-Pin
| Parameter Name | Attribute value |
| Source Url Status Check Date | 2013-06-14 00:00:00 |
| Brand Name | NXP Semiconductor |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NXP |
| Parts packaging code | SON |
| package instruction | SOLCC6,.04,20 |
| Contacts | 6 |
| Manufacturer packaging code | SOT886 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 1029026 |
| Samacsys Pin Count | 6 |
| Samacsys Part Category | Integrated Circuit |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | XSON6 (SOT886) |
| Samacsys Released Date | 2017-12-27 09:59:43 |
| Is Samacsys | N |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COMPONENT |
| Gain | 14 dB |
| Maximum input power (CW) | |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating frequency | 1610 MHz |
| Minimum operating frequency | 1559 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SOLCC6,.04,20 |
| power supply | 1.8 V |
| RF/Microwave Device Types | NARROW BAND LOW POWER |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Base Number Matches | 1 |