
Trimmer, Cermet, 0.5W, 100000ohm, 10% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, 25 Turn(s), 3824, 3/8 INCH, SQUARE, 3 PINS, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | PCB Mount, |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 166479 |
| Samacsys Pin Count | 3 |
| Samacsys Part Category | Resistor |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | 3299W-1-104LF |
| Samacsys Released Date | 2016-08-16 10:51:55 |
| Is Samacsys | N |
| Actuator direction | VERTICAL |
| Actuator type | SCREW |
| structure | Trimmer Pot |
| JESD-609 code | e3 |
| Lead diameter | 0.51 mm |
| Lead length | 6.22 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 25 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 10.03 mm |
| Package length | 9.53 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | PCB Mount |
| Package width | 6.1 mm |
| method of packing | TUBE |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 100000 Ω |
| resistance law | LINEAR |
| Resistor type | TRIMMER |
| rotation angle | 9000 deg |
| surface mount | NO |
| technology | CERMET |
| Temperature Coefficient | -100,100 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 300 V |
| Base Number Matches | 1 |