SIMM/DIMM SOCKET,80 CONTACTS,1
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 302499476 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| Other features | WITH CENTER POST |
| Board mount options | POLARIZATION POST |
| body width | 0.29 inch |
| subject depth | 0.5 inch |
| body length | 4.94 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB ON NI |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 30 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Durability | 25 Cycles |
| Filter function | NO |
| maximum insertion force | LIF N |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LATCH |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 0.1 mm |
| Plating thickness | 200u inch |
| polarization key | SHRD CENTER |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| Terminal length | 0.12 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 80 |