50A, 120V, PNP, Si, POWER TRANSISTOR, TO-204AE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | FLANGE MOUNT, O-MBFM-P2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Shell connection | COLLECTOR |
| Maximum collector current (IC) | 50 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 120 V |
| Configuration | DARLINGTON WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR |
| Minimum DC current gain (hFE) | 400 |
| JEDEC-95 code | TO-204AE |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 300 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |