Analog Circuit, 1 Func, ECL, CDIP16, CERDIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | ANALOG CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Negative supply voltage minimum (Vsup) | -3 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5.2 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | ECL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |