
MATE-N-LOK PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ECLIPTEK |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 23 weeks 5 days |
| Is Samacsys | N |
| Assembly name | CONTACT |
| Connector bracket type | CONNECTOR ACCESSORY |
| Contact point gender | MALE |
| DIN compliance | NO |
| designed usage | POWER |
| IEC compliance | NO |
| MIL compliance | NO |
| Material | PHOSPHOR BRONZE |
| Installation method | STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current | 15 A |
| Rated voltage (AC) | 250 V |
| Terminal type | CRIMP |
| Base Number Matches | 1 |