
15 POS HDF PLUG, MS, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | TE Connectivity |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Factory Lead Time | 9 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Other features | ELV AND ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.496 inch |
| subject depth | 0.329 inch |
| body length | 1.541 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Minimum insulation diameter | 0.032 inch |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYETHYLENE |
| JESD-609 code | e3 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | #4-40 |
| Installation option 2 | THREADED |
| Installation type | CABLE AND PANEL |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (signal) | 1.25 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 2/A |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 15 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
| Base Number Matches | 1 |