Rectifier Diode, 1 Element, 80V V(RRM), Germanium,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Microsemi |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | GERMANIUM |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Maximum power dissipation | 0.08 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 80 V |
| Maximum reverse current | 50 µA |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Base Number Matches | 1 |