Zener Diode, 62V V(Z), 10%, 50W, Silicon, Unidirectional
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | O-MUPM-D1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Shell connection | ANODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 7 Ω |
| JESD-30 code | O-MUPM-D1 |
| Maximum knee impedance | 120 Ω |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 50 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 62 V |
| Maximum reverse current | 5 µA |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER |
| Voltage temperatureCoeff-Max | 55.8 mV/°C |
| Maximum voltage tolerance | 10% |
| Working test current | 200 mA |
| Base Number Matches | 1 |