
Z-PACK/A M-HDR 154P.
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1631594868 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mainland China |
| Factory Lead Time | 13 weeks 3 days |
| YTEOL | 8.7 |
| Other features | Z-PACK, POLARIZED |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.606 inch |
| subject depth | 0.53 inch |
| body length | 1.965 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 250 Cycles |
| Electromagnetic interference shielding | YES |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 1.5A |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 7 |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 7 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 15u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.145 inch |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 154 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |