
15 CONTACT(S), MALE, D SUBMINIATURE CONNECTOR, IDC, PLUG, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | 3M |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | 3M, LOW PROFILE |
| body width | 0.49 inch |
| body length | 1.54 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | GOLD (30) OVER NICKEL (100) |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE-POLYESTER |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.11 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation type | CABLE AND PANEL |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 2/A |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 15 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
| Base Number Matches | 1 |