
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 V, Negative Vout: -12 V; TJ = 0°C to +125°C, SOIC-8 Narrow Body, 2500-REEL
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | ON Semiconductor |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ON Semiconductor |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOIC-8 |
| Contacts | 8 |
| Manufacturer packaging code | 751-07 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Is Samacsys | N |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 1.7 V |
| Maximum absolute input voltage | 35 V |
| Maximum input voltage | 27 V |
| Minimum input voltage | 14.5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 4.9 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.25% |
| Maximum load regulation | 0.1% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 12.6 V |
| Minimum output voltage 1 | 11.4 V |
| Nominal output voltage 1 | 12 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |