Single Color LED, Yellow, 4.65mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hewlett Packard Co. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.B |
| Is Samacsys | N |
| Other features | IC COMPATIBLE |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.035 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| shape | ROUND |
| size | 4.65 mm |
| Base Number Matches | 1 |